Şimdiye kadar hayalindeki işi bulamamış ya da kariyerine istediğin şekilde yön verememiş olabilirsin. Bugüne kadar duyup da önemsemediğin bazı kilit adımlar, iş arama ya da mevcut işini değiştirme sürecinde seni hayal ettiğin noktaya taşıyabilir. İşte iş arama ve iş değiştirme sürecinde uygulayabileceğin basit adımlar…

Uzun süredir iş arıyorsun ya da sevmediğin işini değiştirmek istiyorsun. Ancak yaptığın iş başvurularından ve girdiğin mülakatlardan istediğin sonucu alamıyorsun. Eğer aklından da sürekli, “Ne yaparsam yapayım iş bulamıyorum” düşüncesi geçiyorsa, bu yazı tam sana göre… Yaşam Koçu Tamer Akın, hayallerine ulaşmak isteyenlerin öncelikle kendilerine olan inançlarının tam olması gerektiğini belirtiyor ve yapılması gerekenleri sıralıyor. 

Hayalindeki işe ulaşmak için benimle iletişime geçen kişilerde en sık karşılaştığım durum, kariyerlerinde bulundukları nokta nedeniyle son derece mutsuz olmaları ve ne istedikleri konusunda net olmamalarından kaynaklanan bir ikilem yaşamaları. Konunun kökenine indiğimizde bu durumun nedeninin, kişinin ailesinin etkisinde yaptığı üniversite tercihlerinin sonucunda, istemediği bir bölümü okuması ve sonrasında da sevmediği bir işi yapması ortaya çıkıyor. Buna bir de kendini yeterince tanımama, yaşam amacını ve değerlerini bilmeme durumu eklenince, kişinin rüzgar nereden eserse o yöne savrulması da kaçınılmaz oluyor. Deneyim eksikliği ya da geçiş yapılmak istenen alandaki deneyim ve bilgi yetersizliği de işe girmek veya işini değiştirmek isteyenlerin sonuç almalarını engelleyen inançlar olarak karşımıza çıkıyor.

Şans kavramı, hayatın pek çok farklı alanında olduğu gibi kariyer söz konusu olduğunda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Şans, kariyerinde istediği noktaya gelememiş kişilerin, çevresindeki başarılı insanları eleştirmek için kullandığı temel argümanlardan biridir. Şansın TDK ’da yer alan tanımına baktığımızda ‘’Birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç’’ şeklinde bir açıklama görmekteyiz. Oysaki iş hayatında başarılı olan kişilerin yaşamlarını incelediğimizde başarıya ulaşmak için yıllarını verdiklerini, maddi ve manevi birçok zorlukla karşılaştıklarını ve tüm bu engelleri aşarak şu anda bulundukları noktaya ulaşabildiklerini görüyoruz. İş hayatındaki başarıyı şans faktörüne bağladığımızda ise başarı yolculuğunun arka planını ve ödenen bedelleri göz ardı etmiş olmaktayız.

 

Sayılı gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve nihayet üniversiteden mezun oldunuz. Üniversite hayatınız boyunca iş veya staj deneyiminiz olmadıysa, hangi alanda çalışmak istediğinize de henüz karar verememişseniz aksiyon dolu günler sizi bekliyor olabilir. Okul hayatından çıkıp bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Bu yolculukta sırt çantanızda olmasında yarar olabilecek malzemeleri aşağıda özetlemeye çalıştım.

 

  1. Online eğitim almayı düşün. Coursera, Khan Academy, TTNET ProG gibi platformlardan kendini geliştirmek ve CV’ni güçlendirmek istiyorsan sınıf eğitimlerine alternatif olarak çok uygun ücretlerle bu eğitimlere sahip olabilirsin.
  1. İçerik üret. Okuduğun öğrendiğin konuları düzenli bir formatta insanlarla paylaş.  blog açabilirsin ya da Linkedin’de yayınlayabilirsin.

 

 

İş yaşamında yeni kariyer fırsatları, yurt dışına açılma olanakları, iyi ve sürdürülebilir ilişkiler kurma, marka tanıtımı,  kişisel pazarlama, networking  konularında önemli çaba sarf ettiğimiz halde çoğu profesyonel tüm bunları çok kolaylaştıran LinkedIn'i nasıl etkili kullanacağını bilemiyor.  

İşte size dört dörtlük bir profil için 12 iyi öneri: 

  1. Profil bilgilerinizi daima güncel tutun.

Profilinizde şu üç bilgi daima güncel olmalı: Profesyonel unvanınız, konumunuz ve sektörünüz.

BAŞLAMA 

MEVCUT KARİYER YOLUNU HARİTALA

Ne olacağını ya da nasıl olacağını konuşmadan önce ne olduğunu görmen lazım. Hem iyi para kazandıran hem de iyi hissettiren bir işe asla pürüzsüz bir yoldan ulaşılamayacağını unutmamak lazım! Bu ilk adım kendi – sana özel – yolunu keşfetmeni sağlayıp hayaline ulaşman için sana ilk cesareti verecek!

Evet, kendi haritanı çiz! Bugüne kadar senin için bu yolda önem teşkil eden 25 (ya da her ne kadarsa) farklı olayı bul. Bunlar tanıştığın kişiler, aldığın eğitimler, çalıştığın firmalar gibi seni bugüne getiren her şey olabilir.

 

Son derece yetkin olduğunuzu düşündüğünüz bir pozisyon için görüşmeye gidip de görüştüğünüz şirketten bir daha haber alamama durumu eminim ki başınıza gelmiştir. Aslında mülakatlarda en sık sorulan soruların çoğunun püf noktaları var. Bizi diğer adaylar içerisinde öne çıkaracak doğru cevapları verebilseydik belki de her şey çok daha farklı olabilirdi.

Aslında her mülakatta sıklıkla sorulan bazı sorular var ve işin gerçeği bunu bildiğimiz halde yeteri kadar hazırlanmıyoruz. Bu soruların cevaplarına önceden çalışmak isterseniz gelin birlikte konuyu inceleyelim.